Piena kvalitāte un govs komforts
Šobrīd visā pasaulē aizvien lielāka uzmanība tiek pievērsta piena kvalitātes un govju komforta uzlabošanai. Veterinārārsts Dr. Endijs Džonsons, slavens kā "tesmeņu dakteris", ir bijis šīs misijas priekšgalā. Viņa pieredze balstīta profesionālajā darbībā gan mazās saimniecībās ar 20 govīm, gan lielās piensaimniecībām ar 22 000 govīm. Dr. Džonsona atziņas ir ievērības cienīgas, un tās izmanto 30 valstīs un 47 štatos ASV.
Piena lopkopības pasaulē, piena kvalitātes un govju komforta uzlabošana ir ārkārtīgi svarīga.
Visas savas karjeras laikā Dr. Endijs Džonsons ir saņēmis īpašo "100 Award" atzinību, kas tiek piešķirta saimniecībām, kas ražo 45 kg no govs vidēji un saglabā somatisko šūnu skaitu zem 100 000. Zīmīgi, ka pēdējo 15 gadu laikā vairāk nekā 40 saimniecības ir sasniegušas šādu rezultātu, un 75% fermu to sasniedza tikai pēdējo piecu gadu laikā. Pēc Dr. Džonsona domām, saimniecībās piena somatisko šūnu skaits atspoguļo tās pārvaldības praksi, ietverot tādus faktorus kā mītne, slaukšanas rutīna un aprīkojuma stāvoklis.
Prioritāte - govju komforts un higiēna
Galvenais, ko uzsver Dr. J Džonsons, ir vides tīrības kritiskā loma infekciju profilaksē.
"Govīm, kas uzturas netīrā vidē ir lielāks jaunu infekciju risks. Uzturiet govis tīras, sausā vidē un komfortablos apstākļos 24 stundas diennaktī," viņš iesaka. Tas bija viņa centrālais vēstījums 2025. gada Nacionālās mastīta padomes ikgadējā sanāksmē Šarlotē, NC (ASV)
Dr. Džonsons uzsvēra, cik svarīga ir konsekventa slaukšanas rutīna un slaukšanas operatoru apmācība.
"Ar vienas reizes apmācību ir par maz" viņš uzskata. "Nepārtraukta apmācība ir obligāta." Šī pastāvīgā izglītošanās ir būtiska, ja vēlamies saglabāt vai uzlabot piena kvalitāti.
Slaukšanas rutīnas optimizēšanaKoncentrējoties uz slaukšanas norisi, Dr Džonsons ieskicē ideālu slaukšanas rutīnu:
1. Sausa pupu noslaucīšana un pre-dips: sāciet ar pupu tīrīšanu un tesmeņa sagatavošanu.
2. Noslauciet pirmās strūklas un noslaukiet pupus ar sausu salveti: pirmo strūklu noslaukšana veicina piena atdevi, jūs varat izvērtēt pienu un ieraudzīt izmaiņas pienā. Pēc tam rūpīgi noslaukiet pupus ar sausu salveti.
3. Uzlieciet slaukšanas aparātu un izlīdziniet to: tas palīdz nodrošinātu visaugstāko slaukšanas efektivitāti.
Lai sasniegtu ātrāko slaukšanu ar vislielāko plūsmas ātrumu un optimālu piena kvalitāti, ir jāievēro šie punkti. Pareiza tesmeņa sagatavošana palielina piena plūsmas ātrumu un samazina mastīta risku, savukārt pirmo strūklu noslaukšana (un apskate) palīdz nodrošināt vislabāko piena atdevi un agrīni konstatēt izmaiņas pienā.
"Ikviens gūs labumu no pirmo strūklu noslaukšanas un apskates. Tas vienkārši prasa attieksmes maiņu," atzīmē Dr. Džonsons, norādot, ka veiksmīgākie ganāmpulki šo praksi īsteno cītīgi.
Viņš arī iesaka, ka optimālajam laikam starp pirmo strūklu noslaukšanu un aparāta uzlikšanu jābūt vismaz 90 sekundēm. Turklāt ir ļoti svarīgi uzturēt govju kājas un nagus tīrus. Arī nagu zolēm jābūt tīrām. Tas ir svarīgi.
"Šīs mazās lietas patiešām ir svarīgas," viņš atzīmē, uzsverot, ka uzmanība jāpievērš katrai detaļai. Tas vainagosies ar uzlabotu piena kvalitāti.
Pareizu iestatījumu nozīme
Vēl viens kritisks faktors slaukšanas efektivitātē ir pareiza iekārtu darbība, jo īpaši vakuuma līmenis.
"Zems vakuuma līmenis ir slaucamo govju fermas problēma numur viens," norāda Dr. Džonsons. Vakuuma līmeņa un pulsāciju saderības nodrošināšana ir būtiska, lai panāktu ātru un kvalitatīvu izslaukšanu. " Ir fermas, kuras slauc 45 kg mazāk nekā trīsarpus minūtēs".
Šo ieteikumu izmantošana var būtiski uzlabot gan iegūtā piena daudzumu, gan kvalitāti.
Autors: Karen Bohnert. Indsights fro The Udder Doctor. Dairy Herd Management. Februāris 10, 2025