Maksimāla efektivitāte: savlaicīga pupu gumiju nomaiņa - 1. daļa
Kāpēc regulāri jāmaina pupu gumijas? Vai tā iespējams uzlabot dzīvnieku veselību un slaukšanas ātrumu?
Kā jūs justos, ja jūsu ģimene brauktu automašīnā, kurai nolietojušās riepas?
Ļoti iespējams, jūs būtu noraizējies, jo tas palielina negadījuma iespējamību, vienlaikus samazinot transportlīdzekļa veiktspēju.
Tādai pašai sajūtai vajadzētu būt, kad slaucot govis izmantojat pārāk nolietotas pupu gumijas, un šajā rakstā uzzināsim, kāpēc!
Kā pupu gumijas ietekmē pupu un tesmeņa veselību?
Pupu gumijas ir slaukšanas sistēmas daļa, kas nonāk tiešā saskarē ar govs pupu audiem, kas ir ļoti jutīga zona. Tas nozīmē, ka pupu gumijām ir liela ietekme uz dzīvnieku veselību.
Lai uzlabotu slaukšanas efektivitāti, prioritāte ir ne vien govju labturība, bet noteikti jānodrošina, ka slaukšanas aparāta pupu gumijas atbilst tesmeņa formai un izmēram, un tās regulāri jānomaina saskaņā ar speciālistu ieteikumiem. Citi būtiski elementi, kas saistīti ar pupu gumijas ietekmi uz pupu veselību, ir vakuuma līmenis pupa galā un pupu gumijas spiediens uz pupu masāžas fāzes laikā.
Turpmākajās rindiņās mēs noskaidrosim, kāpēc tesmeņu veselība un pareiza slaukšanas rutīna ir cieši saistītas.
Cik bieži jāmaina pupu gumijas?
Tas ir atkarīgs no pupu gumiju lietojuma un materiāla. Mūsu slaukšanas eksperti iesaka pupu gumiju nomaiņu ik pēc 2500 slaukšanas reizēm vai ik pēc 6 mēnešiem, pie nosacījuma, ka tiek ievērots tas, kas notiek pirmais.
Tomēr ir ļoti svarīgi regulāri pārbaudīt pupu gumijas, lai pamanītu, ja tās ir kļuvušas raupjas vai ir saplaisājušas.
Pupu gumiju nomaiņas intervāla noteikšanas aprēķins
(2500 x slaukšanas vietu skaits) : (govju skaits x slaukšanas reizes dienā)
Piemēram, 200 govju ganāmpulkā, slaucot divas reizes dienā 16 slaukšanas vietās, pupu gumiju nomaiņa nepieciešama ik pēc 100 dienām.
Bet, ja jūs nenomaināt pupu gumijas īstajā laikā?
Labas kvalitātes pupu gumija precīzi pieguļ slaukšanas stobriņam un pilnībā piekļaujas pupa pamatnei.
Dabiskais kaučuka nodilums un tīrīšanas līdzekļu vai dezinfekcijas līdzekļu iedarbība samazina pupu gumiju veiktspēju tādā mērā, ka tās vairs neatveras un neaizveras pilnībā, kļūst raupjas un bojā pupa galu, tāpēc palielina somatisko šūnu skaitu un mastīta risku.
Kā uzsvēra mūsu slaukšanas eksperts Maciej Dyrka:
"Slaukšanu pēc slaukšanas, pienā esošais kalcijs un sāļi vakuuma ietekmē iekļūst pupu gumijās, padarot tās biezākas un mazāk elastīgas.
Atveroties virs pupa gala, pupu gumija kairina audus, izraisot hiperkeratozi un veicina baktēriju izplatīšanu. Šādi bojāti pupu gali kļūst jutīgāki pret baktēriju kolonizāciju, palielinot mastīta risku.
Inficēšanās slaukšanas laikā ir ļoti iespējama. Lai to novērstu svarīgi veikt precīzu pupu galu dezinfekciju pirms un pēc slaukšanas.
Tomēr, neapmierinoša pupu veselība nav vienīgās negatīvās sekas, kas saistītas ar neatbilstošu pupu gumiju izvēli un/vai pārāk retu to nomaiņu. Vairāk informācijas sniegsim mūsu nākamajos rakstos.
Turklāt būs arī daži labi ieteikumi, kā padarīt ķekaru nomaiņu ātrāku, vieglāku un efektīvāku. Nepalaidiet šo informāciju garām!